Атопічний дерматит

Атопічний дерматит - генетично-детерміноване, мультифакторне захворювання шкіри з аномальною спрямованістю імунної відповіді на алергени навколишнього середовища та ендогенні алергени (у тому числі, ауто-алергени).  Атопічний дерматит характеризується сильним свербежем, рецедивуючим стадійним перебігом з відповідними клініко-морфологічними особливостями, що залежать від віку людини.

Атопічний дерматит - початок атопічного маршу. Клінічна маніфестація атопічного дерматиту - це результат взаємодії генетичних факторів, порушень імунної системи, анатомо-фізіологічних порушень шкіри та дії внутрішніх і зовнішніх чинників. Центральну роль в процесах активації імунної відповіді та формуванні периферичної толерантності відіграє шкіра та лімфоїдна тканина. Шкіра при атопічному дерматиті - «дзеркало атопії» та вхідні ворота для наступних системних алергічних захворювань.

Залежно від віку та клінічних проявів виділяють три клінічні форми атопічного дерматиту у дітей: немовляча (2 місяці - 3роки), дитяча (3-12 років), підліткова (12-18 років). Підліткова трансформується у атопічний дерматит дорослих. Вікові форми атопічного дерматиту - це поступове прогресування хвороби від початкових (гострих) проявів до формування хронічного ураження. Не у всіх пацієнтів захворювання проходить із закономірним чергуванням клінічних проявів, воно може починатися з другої або третьої фази.                       

У своїй практиці для оцінки тяжкості атопічного дерматиту та забезпечення послідовності лікування захворювання використовую загальновизнану шкалу SCORAD яка була запропонована Європейською робочою групою по атопічному дерматиту. Шкала SCORAD використовується при лікуванні дітей після 7 років, адже у ранньому віці складно оцінити суб'єктивні ознаки. Тому, для дітей раннього віку використовується шкала EASI.

Діагноз  «атопічний дерматит» у переважній більшості країн (в тому числі, в Україні) ставиться згідно діагностичного алгоритму, створеного на основі критеріїв діагностики. Виділяють основні та додаткові  критерії. Діагноз « атопічний дерматит» можна встановити при наявності трьох обов'язкових та будь-яких трьох і більше додаткових критеріїв. Лабораторні та інструментальні обстеження є допоміжними.

Сучасна стратегія лікування хворих на атопічний дерматит скерована на зниження алергічних реакцій та усунення клінічних симптомів. Алгоритм лікування базується на оцінці даних анамнезу, розповсюдженості та тяжкості процесу, впливу на соціальний та психологічний статус хворого.

Базисний догляд за шкірою включає пом'якшувальні, зволожуючі засоби. При загостренні та для швидкого усунення свербежу і запалення - топічні кортикостероїди. Величезне значення для стійкої тривалої ремісії має елімінація алергенів (тригерів) тобто «гіпоалергенне середовище». Лікувальне харчування має значення тільки у дітей раннього віку.


Лікування атопічного дерматиту у Луцьку:
Лікар-дерматолог, трихолог Павло Медвецький
+38 097 247 2426 (Viber)
+38 095 663 2847