Псоріаз - генетично детерміноване хронічне аутоімунне полісистемне захворювання мультифакторної природи, що характеризується доброякісною гіперпроліферацією епідермісу, папуло-сквамозною висипкою, стадійністю, нерідко тяжким клінічним перебігом із залученням у патологічний процес опорно-рухового апарату та внутрішніх органів і відповідними морфологічними та функціональними змінами.
В останні роки спостерігаю зростання кількості хворих на псоріаз, що, найімовірніше, пов'язане з впливом екологічних факторів та великими психоемоційними навантаженнями. На сучасному етапі також почастішали ускладнені випадки перебігу псоріазу, які призводять до інвалідизації.
Причина виникнення псоріазу нез'ясована. Псоріаз має складну природу виникнення, але головна роль тут все ж таки належить спадковості. А ось поштовхом може бути будь-яке порушення нормальної роботи імунітету та інших систем людського організму.
Спровокувати захворювання або ж привести до загострення можуть кілька чинників, серед яких:
- Стрес або психічна травма;
- Інфекційні захворювання, особливо стрептококової природи;
- Травми з пошкодженням шкірних покривів, у тому числі порізи, укуси або опіки;
- Гормональні зрушення, в тому числі клімакс і вагітність;
- Лікарська терапія. Як правило, це прийом антибіотиків, цитостатиків, а також застосування нестероїдних протизапальних засобів і вакцинації;
- Інтоксикація організму, у тому числі харчові та алкогольні отруєння. Останні в свою чергу ведуть до виникнення більш складних форм захворювання;
- Зміна клімату. Мається на увазі зміна постійного місця проживання. Поштовхом може бути і висока вологість, і сонячна радіація, і просто температурний режим.
Основним проявом захворювання є висипання, що мають мономорфний характер папульозних псоріатичних елементів, симетрично розташованих на розгинальній поверхні ліктьових та колінних суглобів. Висипання можуть бути і на інших ділянках шкіри; часто уражуються нігті та суглоби. Папули негострозапального характеру з чіткими кордонами мають червоний колір. На їх поверхні формуються сріблясті лусочки, що легко знімаються. Папули схильні до периферійного росту і утворення бляшок різної величини та форми. В окремих випадках розвивається псоріатична еритродермія.
За морфологією розрізняють такі клінічні форми перебігу псоріазу: крапковий, краплеподібний, монетоподібний, кільцеподібний, дифузний, універсальний, еритродермія. Залежно від клінічних проявів та локалізації псоріатичних висипань псоріаз буває себорейний, фолікулярний, рупіоїдний, бородавчастий, папіломатозний, ексудативний, пустульозний, артропатичний, псоріаз долонь, підошов, складок, нігтьових пластинок.
Лікування псоріазу повинно бути комплексним та індивідуальним з урахуванням всіх чинників, які привели до появи чи загострення псоріазу. Лікувальні заходи включають у себе медикаменти (системної та місцевої дії), рекомендації по лікувально-оздоровчому режиму та адаптації у соціумі. Успіх лікувальних заходів залежить від тісної співпраці лікаря і пацієнта. Це дозволить лікарю детальніше вивчити багатофакторні чинники виникнення псоріазу у конкретного пацієнта та оцінити особливості перебігу хвороби. У свою чергу, пацієнт отримає дієвий особистий план оздоровлення, який дозволить йому контролювати перебіг хвороби, зменшити кількість рецидивів та збільшити тривалість ремісій.
Лікування псоріазу у Луцьку:
Лікар-дерматолог, трихолог Павло Медвецький
+38 097 247 2426 (Viber)
+38 095 663 2847